czwartek, 28 kwietnia 2011

Portugalia - Sintra

Oprócz szukania po lesie boulderów dołączyliśmy też do rzeszy turystów, którzy tłumnie szturmują Sintrę w poszukiwaniu wytchnienia od zatłoczonej i hałaśliwej Lizbony. Miasteczko spełnia funkcję letniej rezydencji władców portugalskich już od czasów panowania Maurów i od 18 wieku nieustannie zachwyca europejskich podróżników, w tym naszą trójkę.

Palacio Nacional, który jest główną atrakcją Sintry, stanowi niezwykłą mieszankę różnych stylów. Gotyk osłodzony jest tu zdobieniami manuelińskimi, przeplatanymi geometrycznymi mauretańskimi kafelkami niczym z marokańskiej medresy jak i typowo portugalskimi azulejos . Mieszkańcy pałacu najwidoczniej lubowali się też w drobiu, bo ptactwo różnego sortu zdobi ściany i sufity co znacznie ułatwiło nam zwiedzanie "O Nela, patrz jakie fajne łabędzie siedzą na suficie!"

Mającym w planach oświadczyny w arcy-romantycznej scenerii polecamy do tego celu rezydencję Quinta de Regaleira. Położony na zboczu, nieprawdopodobnie ozdóbkowy pałac z początków 20 wieku otoczony jest pięknym, pełnym niespodzianek ogrodem. Pierścionek możemy tu ofiarować ukochanej / ukochanemu (np. w Wielkiej Brytanii panie mogą oświadczać się panom 29 lutego) na jednej z ławeczek przy meandrującej w zieleni ścieżce, przy fontannie, na murze, w tunelu lub na szczycie wieży. Albo w klimacie bardziej kulinarnym, w kawiarni przy zupie-krem z ogórka, awokado i jogurtu. Mniam.

Woda w campingowym basenie cokolwiek orzeźwiająca ale grunt, że była. Plan był oczywiście taki, żeby byczyć się na pobliskiej plaży Praia do Guincho i pluskać w turkusowym morzu. Szkoda tylko, że po raz kolejny nie doczytaliśmy, iż ze względu na fantastyczne warunki wiatrowe odbywają się tam między innymi zawody pucharu świata w windsurfingu i kite-surfingu, a Neptun co roku wciąga pod wodę przynajmniej kilku amatorów skakania przez fale... Huk oceanu słychać było już na naszym campie, więc zdecydowaliśmy się oszczędzić Neli powtórki z rozrywki i spędzić pół dnia nad basenem. Nareszcie jakieś wakacje!

5 komentarzy :

 1. O już myślałem, że przestaliście pisać...

  OdpowiedzUsuń
 2. No co ty, Ada nigdy nie przestana pisac!

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie macie większe opóźnienie niż my! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba wezme off-sicka zeby nadrobic :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ale jakie jest napięcie, jak człowiek czeka na kolejne wpisy...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...