środa, 9 maja 2012

Kostaryka - Na plantacji kawy

Uwielbiam zaczynać dzień od kubka kawy, ale jako mama karmiąca powstrzymywałam się bohatersko od wzbogacania diety Olafa w kofeinowe mleko. Do czasu. W Kostaryce kawa jest taaaaak pyszna, że złamałam moje zasady. Różnicy w Olafowym zachowaniu i spaniu nie odnotowałam, więc piłam już potem bez wyrzutów sumienia :), oczywiście w małych ilościach.

Choć kawa pochodzi z Etiopii, w Ameryce Centralnej zadomowiła się na dobre, a szczególnie przyjemnie jej się rośnie w rejonach górskich: Monteverde w Kostaryce i Boquete w Panamie. W obu miejscowościach można zwiedzić plantacje kawy, a nawet uprażyć sobie własny kubek arabiki. 

Monteverde Coffee Tour okazała się nie być tym czego się spodziewaliśmy, w sensie 100% pozytywnym. Nastawiliśmy się na zwiedzanie czegoś w rodzaju "fabryki" kawy, a spędziliśmy przedpołudnie na malutkiej kawowej farmie w towarzystwie uroczego plantatora i jego córki, bez żadnych innych turystów. Joyce i jej tata opowiedzieli nam dokładnie o uprawie kawy, procesie zbierania, suszenia, łuskania i prażenia ziaren. Wszystkiego można było dotknąć, o wszystko zapytać, nie było żadnego "musimy się spieszyć bo po piętach już depcze nam kolejna grupa". Pod nogami plątała się tylko czarna sunia Sombra, z którą oczywiście Nela była zaprzyjaźniona już po kilku minutach znajomości. Na koniec wizyty usiedliśmy wszyscy razem na werandzie małego domku i wypiliśmy kawę zaparzoną przez naszego gospodarza z ziaren arabiki suszonych w kostarykańskim słońcu, zagryzając bananowym ciastem i gawędząc o życiu. Takie chwile mogłyby trwać wiecznie!

Kiełki i sadzonki kawowca.

 

Niedojrzałe owoce jeszcze na krzaku.

Dojrzałe i wysuszone na słońcu ziarna kawy.

 
Kawowa młócka.


Maszyna do oczyszczania z łupinek "na mokro"


Olaf był zafascynowany ziarnami.


Pyszna kawa na werandzie. Nawet Nela spróbowała :).

1 komentarz :

  1. Trawestując znane w Polsce powiedzenie: kawa pita z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...