poniedziałek, 14 maja 2012

Kostaryka - Polowanie na Quetzal'a

Górzysty rezerwat Monteverde to jedno z niewielu miejsc gdzie można spotkać owianego legendą, rzadkiego Quetzal'a, przez niektórych uznawanego za najpiękniejszego ptaka świata.

Fascynacja współczesnych ornitologów Quetzalem nie jest niczym nowym. Pre-kolumbijskie cywilizacje Ameryki Środkowej - Aztekowie i Majowie, miały w swoim panteonie boga Quetzalcoatl'a, Upierzonego Węża, między innymi pana powietrza i patrona wiedzy. Samego Quetzala też więc uznawali za boskiego, a długimi, kolorowymi piórami z jego ogona zdobili stroje dostojników. 


A to Bóg Quetzalcoatl przedstawiony jako Upierzony Wąż, długie zielone pióra to właśnie pióra ptaka Quetzala.   


Wędrując po lesie z dwójką dzieci, trudno o ciszę i cierpliwość potrzebną do namierzenia płochliwych ptaków, więc nie spodziewaliśmy się, że uda nam się zobaczyć Quetzala. I przyznam bez bicia, że nie wypatrzyliśmy go sami. Natknęliśmy się po prostu szczęśliwie na grupę z przewodnikiem i skorzystaliśmy z ich łupu. Beginner’s luck.

Quetzal samczyk:


I Pani Quetzalowa.


I jeszcze kilka furkoczących nad głowami kolibrów.Przewodnicy innych grup byli z reguły bardzo pomocni i nie dość, że pokazywali nam namierzone przez siebie zwierzęta to pozwalali popatrzeć przez takie fajne lunetki. Myślę, że "braliśmy ich na dzieci" :). Nelunia jeszcze fizycznie mieściła się do chusty, ale wytrzymywała nie więcej niż 30 minut "nieeeewygodnie mi" jęczała i rzeczywiście strasznie jej się nogi odgniatały.

2 komentarze :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...