czwartek, 23 kwietnia 2015

Sri Lanka - 153 posągi Buddy

Było o świątyniach, było o jedzeniu, było o zdobywaniu wielkiej skały, to dziś czas na malowidła ścienne i kolorowe posągi Buddy w jaskiniach Dambulla. Świątynie w 5 grotach pochodzą z różnych okresów między 1 a 10. w.n.e. Dlaczego są ciekawe? Otóż każdy milimetr ich powierzchni jest skrzętnie pokryty malowidłami, co daje w sumie 2100 merów kwadratowych kolorowych fresków. Ponadto, jaskinie mają również nieoficjalny rekord Sri Lanki w ilości posągów Buddy na metr kwadratowy. 

Nowoczesny architektoniczny bohomaz straszył przy wejściu do kompleksu. Olaf był przerażony schodami prowadzącymi do paszczy potwora... Na szczęście nie trzeba było tam wchodzić.


Jaskinie można z łatwością zwiedzić po drodze z Sigiriya do Kandy. Po krótkim spacerze do podnóża skał, trzeba zdjąć buty i przebiec po rozgrzanych do białości kamieniach, by znaleźć się w zadaszonym krużganku. 


Niesowite nagromadzenie 160 kolorowych posągów Buddy, królów i bogiń wynagradza zwiedzającym poniesiony trud.I nasze równie piękne dziewczynki. Dzieciaki w każdej z grot zostawiły Buddzie w podarunku kwiaty.


2 komentarze :

  1. Ada, coz za rarytas. Przepiekne dzieci i zdjecia. Alez one urosly!!!Dziekuje ze nadal piszesz blog!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej hej! Dzięki za motywację, a co tam u Ciebie słychać?

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...