niedziela, 27 czerwca 2010

Hastings i dwie bitwy

14 października 1066 roku armia Normanów pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy wygrała pod Hastings decydującą bitwę z Anglosasami o kontrolę nad Anglią. 27 czerwca 2010 podczas gdy my odwiedzaliśmy w Hastings naszych znajomych Hannes'a i Johna, w ich afrykańskiej ojczyźnie Niemcy oraz arbiter dokonywali bezlitosnego podboju Anglii na boisku piłkarskim. Korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy po urokliwym acz z lekka wyludnionym miasteczku, a z szeroko otwartych okien dobiegały raz po raz krzyki rozpaczy i jęki torturowanych kibiców.

Zwiedzanie Hastings zaczęliśmy od sławetnej działki Hannes'a, która choć trochę zaspokaja jego tęsknotę za afrykańską ziemią. Przez ponad 3 lata pracowaliśmy razem i spośród wielu osób które spotkałam na swojej zawodowej drodze, od niego nauczyłam się najwięcej. Jest moim absolutnym idolem.

Neli bardzo smakował groszek prosto z krzaka.

Hastings jest niezwykle malowniczo położone na zielonych wzgórzach tuż nad morzem. Tzw. "transport" ma jeszcze na buzi ślady lodów waniliowych.

Nelunia zwiedzała Hastings ze swojej chusty, bo mnóstwo było schodów i górek do pokonania. Podczas lunchu w przy-pubowym ogródku w przerwach między kęsami oddawała się przesypywaniu ziemi i tarzaniu w trawie, a pan kucharz przyniósł dla niej cały kosz zabawek. Tu pozwolę sobie pochwalić ją, że niedawno nauczyła się wymawiać pierwsze tak skomplikowane słowa jak "miś" i "dzieci":). Do tej pory umiała opanować jedynie proste dwu-dźwiękowe wyrazy jak "jaja" lub "lala".

Chodzą ploty, że "plażowy" port w Hastings jest jednym z najdłuższych w Europie. Mnie to jednak nie przekonuje bo przysięgłabym, że na Bałtyckich plażach kutry zalegały kilometrami.

Charakterystyczne portowe czarne domki rybackie, gdzie kiedyś pod sufitem suszono sieci.

Masaż stóp to mało powiedziane. Bardziej już refleksologia... a z ponad 10-cio kilogramową Nelką na plecach to już praktycznie akupunktura.

Leniwi, mogą za skandalicznie wysoką opłatą wjechać na wzgórze praktycznie prosto z plaży i za równie skandalicznie wysoką opłatą zwiedzić te 3 ściany zamku które ostały się po przeróżnych oblężeniach i wojnach.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...