piątek, 19 października 2012

Indie - Różne kolory Taj Mahal

Tak się złożyło, że na wyjazd do Indii wzięliśmy dla dzieci nowo nabytą książeczkę "Dzieci świata" z serii Świat w Obrazkach. Ku radości Neli (Michaś też była fanem) jednym z dzieci opisywanych w książce był Tarun z Mumbaju, a na wstępie do rozdziału o jego ojczyźnie wyszczególnione były najważniejsze miejsca w Indiach: Himalaje (co prawda w Nepalu, ale zaliczone), Varanasi (mieliśmy w planach), szeroko rozumiane świątynie (ibidem) oraz Taj Mahal. Po przybyciu do Agry Nela była tak przejęta zwiedzaniem kolejnego miejsce z książeczki, że zabrała ją do samego Taj Mahal i od razu porównała czy wyglądają tak samo.

Obrazkowe i prawdziwe Taj Mahal wyglądały dość podobnie. Istotnie różniły się tylko tym, że w książeczce nikt nie narysował tych wszystkich turystów!!!

 

Taj Mahal, choć wygląda jak pałac z bajki, to 17 wieczne mauzoleum, które władca Shah Jahan wzniósł dla swojej przedwcześnie zmarłej trzeciej żony Mumtaz Mahal (w wieku 38 lat rodziła 14-te dziecko...). Bezspornie, kompleks Taj Mahal to jeden z najładniejszych widoków świata i robi niesamowite wrażenie, mimo tłumów zwiedzających. Oszałamia tym bardziej, że reszta Agry (wyłączając Fort) do urodziwych nie należy.

Skrzywioną miną się nie sugerujcie, Olafowi Taj Mahal się podobało bo wreszcie pozwoliliśmy mu poraczkować po marmurze. Nelunia również była naprawdę zachwycona, biegała jak oszalała, a uśmiech nie schodził jej z buziaka.


W zależności od światła i pory dnia, biały marmur Taj Mahal niesamowicie zmienia kolor.


Pozostałe budynki kompleksu też są niczego sobie.

 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...