poniedziałek, 11 czerwca 2012

Panama - Mrówki pod parasolami

Co jedzą te mrówki?


Macie już pewnie podejrzenie, że jest to pytanie podchwytliwe, bo gdyby konsumowały ten liść, który widać na zdjęciu, to bym nie pytała :).

I rację macie. Będąc w Kostaryce i Panamie często spotykaliśmy w dżungli tych małych, zdeterminowanych rolników, którzy pokonają każdą przeszkodę by donieść swój kawałek liścia do mrowiska. Liście te, po przeżuciu służą im bowiem do uprawy grzybów, którymi się żywią. No i zagadka rozwikłana! Mrówki grzybiarki parasolowe (leafcutter ants) tworzą jedne z najbardziej złożonych społeczności w świecie zwierząt. Oprócz królowej, rodzącej zatrważające ilości jaj dziennie, występują jeszcze 4 typy mrówek, różnych rozmiarów, które specjalizują się w uprawie grzybów, cięciu liści, ich noszeniu lub obronie kolonii. Za każdym razem gdy naszą ludzką drogę przecinała mrówcza autostrada, po której pracowici tragarze nosili liście, nie mogliśmy oderwać od nich oczu, mimo zagrożenia ze strony małych ale silnych szczęk ochraniających konwój mrówek-żołnierzy.

Skok nad mrówcza autostradą - przemierzając kilometry swoimi mikro nogami grzybiarki wydeptują w dżungli naprawdę pokaźne ścieżki.


Mrówka-hippis z różowym liściem.


Grzybiarki w akcji.


1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...